Koszt fotowoltaiki

koszt paneli fotowoltaicznych
koszt paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na dostarczenie do budynku energii elektrycznej, niezależnej od dostaw z ogólnodostępnej sieci. Panele fotowoltaiczne na dachu pozwalają nie tylko uzyskać pewna niezależność energetyczną, ale także chronić środowisko. Ponadto jedną z najczęściej podnoszonych zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej ekonomiczność. Jednak jak się ma do tego ogólny koszt fotowoltaiki?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

To ile kosztuje inwestora fotowoltaika zależne jest od kilku, ważnych czynników. Przede wszystkim istotna jest moc paneli oraz ich rodzaj. Na koszt paneli fotowoltaicznych wpływa także jakość wykonania, marka i producent oraz jakość inwertora, zmieniającego, pozyskiwany ze słońca prąd stały w prąd zmienny, kierowany do gniazdek. Szacunkowo, koszt paneli potrzebnych do wyprodukowania prądu zaspokajającego potrzeby statystycznej rodziny, wynosi w graniach 20-25 tys. złotych. Na pierwszy rzut oka cena fotowoltaiki wydaje się dość duża, jednak należy tu rozważyć kilka dodatkowych opcji, które znacząco wpływają na końcowy koszt fotowoltaiki.

Koszt eksploatacji fotowoltaiki

Należy zwrócić uwagę, iż instalacja fotowoltaiczna jest bardzo tania w eksploatacji. Fotowoltaikia nie wymaga wymiany podzespołów i jest bardzo mało awaryjna. Producenci gwarantują 25 letni okres w którym nie ma potrzeby ingerowania w mechanizmy paneli.

Ponadto, z uwagi na konieczność częściowego przejścia Polski, na odnawialne źródła energii zobowiązania się naszego kraju do wykonania określonych, procentowych wymogów związanych ze źródłami energii, możliwe jest uzyskanie szeroko zakrojonych dofinansowań na wykonanie instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz także: kalkulator ogrzewania podłogowego, panele fotowoltaiczne.

[Głosów: 0   Average: 0/5]