Ogrzewanie gazowe domu

Ogrzewanie gazowe domu to jedno z częściej wykorzystywanych sposobów ogrzewania budynków mieszkalnych. Mimo, że dość wysoki koszt ogrzewania gazem odstrasza całe mnóstwo inwestorów, to jednak pewne zalety, górujące dla wielu nad wadami, sprawiają, iż kotły gazowe stanowią wciąż jeden z popularniejszych sposób na ogrzewanie.

ogrzewanie gazowe domu rzeszów
ogrzewanie gazowe domu rzeszów

Wady ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe ma jednak spore ograniczenia. Przede wszystkim w dostępności gazu. Problemów nie ma w gęstej zabudowie, gdzie sprawa przyłącza do sieci zewnętrznej nie nastręcza większych problemów. Schody zaczynają się natomiast w przypadku zabudowy rozproszonej i przy zbyt dużych odległościach od sieci gazowej. Możliwa jest sytuacja, w której danemu inwestorowi zostanie odmówiona możliwość podłączenia pojedynczego gospodarstwa domowego do sieci ze względów ekonomicznych. W takiej sytuacji możliwe jest jednakże przyłączenie kotła grzewczego do zbiornika gazu ciekłego umiejscowionego na działce danego inwestora.

Jednakże ogrzewanie gazowe domu wiąże się również z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Samo przyłącze kosztuje do kilku tysięcy, zaś kocioł gazowy średniej klasy to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto bieżące użytkowanie systemu opalanego gazem także nie należy do rozwiązań najtańszych. Droższa jest jedynie eksploatacja instalacji elektrycznej i na olej opałowy. Opłacalność ogrzewania gazowego uzależniona jest od aktualnych cen gazu i znacząco lepiej wypada w przypadku podłączenia budynku do instalacji zewnętrznej, niż w przypadku własnego zbiornika z ciekłym gazem.

Ogrzewanie gazowe domu – zalety

Jednocześnie z kilkoma wadami ogrzewania gazem należy również zaznaczyć jego korzyści. Przede wszystkim ta metoda ogrzewania pozwala na likwidację kotłowni i niepotrzebnych pomieszczeń i miejsca, przeznaczonego na przerabianie i magazynowanie opału. Co więcej kotły gazowe cechują się duża estetycznością i niezbyt wielkimi rozmiarami, umożliwiającymi założenie ich w dowolnym miejscu w domu.

Nowoczesne kotły gazowe są także mało awaryjne, a co ważniejsze proste w obsłudze, która w rzeczywistości sprowadza się do samego uruchomienia instalacji i corocznych przeglądów kotła. To, czym ogrzewać dom powinno być przede wszystkim uzależnione od osobistych preferencji inwestora i użytkowników danego budynku. Jeśli zdecydowanie bardziej cenią sobie komfort i wygodę bezobsługowego systemu grzewczego, decyzja powinna być prosta.

Zobacz również: koszt fotowoltaiki, panele fotowoltaiczne.

[Głosów: 0   Average: 0/5]