Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe pod panele

Ogrzewanie podłogowe pod panele Rzeszów
Ogrzewanie podłogowe pod panele Rzeszów

Ogrzewanie podłogowe a panele

Ogrzewanie podłogowe to jedno z rozwiązań, które cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem u osób przeprowadzających remonty lub planujących budowę nowego domu. Zwykle przy planowaniu instalacji tego typu ogrzewania, oprócz pytań natury technicznej pojawiają się również wątpliwości czy nabywcy będą „skazani” jedynie na podłogę kamienną/ceramiczną czy będą mogli pokryć podłogę drewnem – czy można układać panele na ogrzewanie podłogowe i czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Wbrew niektórym opiniom, powszechnemu przekonaniu o tym, że drewno jest izolatorem ciepła i nie nadaje się na pokrycie powierzchni z ogrzewaniem podłogowym, uspokajamy – wykończenie podłogi z takim systemem może być niemal dowolne. W drewnie również! To, że drewno nie nadaje się na podłogówkę to mit. Co wybrać na ogrzewanie podłogowe zależy jedynie od indywidualnych upodobań. To, że terakota, kamień, gres czy płytki są lepszym materiałem to poniekąd prawda ale podłoga drewniana z panelami włącznie nie jest ku temu żadną przeszkodą. Kamień, ceramika mają mniejszy opór cieplny i tzw. bezwładność, nieznacznie większy ma np. parkiet (dla porównania terakota odznacza się oporem przewodzenia ok. 0,01 m²K/W, gdy klepka dębowa to 0,11 m²K/W).

Z pewnością szczegóły i detale planowanej podłogówki należy przewidzieć i uwzględnić już na etapie projektu, przy tym wybór materiału wykończenia podłogi należy uzależnić od systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może się nie sprawdzić gdyż układana bezpośrednio nad przewodami posadzka może zbyt bardzo się nagrzewać. Jednakże przy wodnym ogrzewaniu podłogowym pokrycie drewnem sprawdzi się doskonale i posłuży wiele lat. Deski, panele na ogrzewaniu podłogowym – proszę bardzo! Warto przy tym zdecydować się na wytrzymałe i twarde gatunki drewna tj. dąb, buk, grab, lub egzotyczne jak: cenione w branży podłóg, a pochodzące z Azji merbau (zwane „drzewem żelaznym” jest jednym z najbardziej stabilnych surowców pod względem trzymania wymiarów, posiada przy tym niskie wartości skurczów i ma niewielką tendencję do powstawania pęknięć z przesychania. Poza tym merbau jest długowieczne i wytrzymałe. Jest ok. 30% twardsze niż dąb i odporne na działanie owadów, grzybów i wilgoci); czy równie egzotyczne afrykańskie iroko (jego atutem jest znaczna wytrzymałość na ściskanie).

A jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Przy mniejszej ekstrawagancji dobrą decyzją będzie zakup desek wielowarstwowych. Ich struktura dobrze radzi sobie z naprężeniami i przyczynia się do równomiernego rozkładu ciepła. A oferta rynku jest naprawdę szeroka. Naprędce można wymienić producentów: barlinek, kronopol, baltic wood, tarkett, jawor-parkiet, globalwood… Z podłogówką całkiem dobrze „dogadują się” panele laminowane. Stają się one coraz bardziej popularne gdyż nie dość, że doskonale mogą imitować naturalne drewno to do tego są praktyczne, relatywnie tanie, a ich struktura (zwłaszcza grubość) nie stanowi dużego oporu cieplnego. Laminowane panele podłogowe zwykle powinno układać się jako podłogę pływającą. Można je łączyć z płytkami (rozwiązanie to dobrze sprawdza się w kuchni), jednak na styku łączenia powinno się zastosować listwę (np. z aluminium). Pamiętać również należy, że każdy rodzaj wykończenia wymaga odmiennych warunków montażowych. W przypadku płytek układa się je bezpośrednio na wylewce betonowej. Panele pod ogrzewanie podłogowe będą wymagały m. in. mat tłumiących dźwięki. Zwiększy to z pewnością wysokość posadzki jak i jej ciężar.

Ogrzewanie podłogowe pod panele
Ogrzewanie podłogowe pod panele

Przy instalacji materiałów mieszanych (płytek i drewna) należy także brać pod uwagę ich grubość, tak aby uzyskać jeden poziom. Na przykład grubość paneli jest zbliżona do grubości płytek, natomiast deski drewniane zwykle są wymiarowo wyższe. W takim przypadku, pod częścią przeznaczoną pod płytki, poziom wylewki o należy odpowiednio podnieść.

Warto wiedzieć, że z położeniem paneli nie należy spieszyć się zanim położona wylewka nie zostanie wcześniej odpowiednio ogrzana. Zabieg ten zapobiegnie późniejszemu wydostawaniu się wilgoci. Ogrzewanie wylewki należy rozpocząć od niskich wartości do maksimum, podnosząc temperaturę o 0,5 °C każdego dnia. Po osiągnięciu maksimum należy pozostawić włączone ogrzewanie na ok. 72 godziny. Następnie należy przystąpić do schładzania wylewki, obniżając temperaturę codziennie o ok. 5 °C. By sprawdzić czy powierzchnia jest już gotowa do położenia paneli można zastosować prosty trick. Na wysuszoną powierzchnię można położyć, na dobę, większy kawałek folii. Gdy po po tym czasie nie będzie na niej śladów wilgoci, a wylewka nie zostanie zabarwiona znaczy, że jest gotowa do ostatecznego montażu. Na tym etapie istotny będzie9 równomierny rozkład rur grzewczych gdyż duża różnica w temperaturze pomieszczenia nie jest korzystna dla drewna oraz dobór odpowiednich gatunków drewna – dobrze przewodzącego ciepło i wyróżniających się niskim współczynnikiem skurczu. Komfort cieplny będzie dobrze odczuwalny gdy grubość desek nie przekroczy zalecanego maksimum, w tym wypadku więcej niż 15 mm.

Na etapie projektowania należy przemyśleć również decyzję gdzie ogrzewanie podłogowe będzie stosowane, gdyż da to gwarancję, iż podczas użytkowania ogrzewanie spełni nasze oczekiwania. O co chodzi? Wprawdzie podłogówka daje nam więcej możliwości aranżacyjnych i dekoracyjnych (znikają grzejniki ścienne i rury) to z drugiej strony nieprzemyślany rozkład mebli może ograniczyć jej efektywność i sprawność. Powierzchnia paneli pod ogrzewanie podłogowe nie powinna być zasłaniana zwłaszcza masywnymi meblami (poleca się meble na nóżkach umożliwiające cyrkulację ciepłego powietrza) czy wykładzinami i dywanami.

Uwzględnienie powyższych warunków pozwoli Państwu przez wiele lat w pełni cieszyć się ogrzewaniem podłogowym i drewnem na powierzchni zarazem. Jak widać jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz przeciwnie, stanowią one doskonałe uzupełnienie. Deski czy panele do ogrzewania podłogowego świetnie sprawdzają się w salonach, a ostatnio także montowane są na… antresolach. Jednym słowem nie bójmy się drewna!


Inny materiał na naszej stronie, który może Cię zainteresować to montaż ogrzewania podłogowego.