Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne wykorzystują ciepło promieni słonecznych do ogrzewania pomieszczeń. Produkują energię elektryczną. Zwykle w jednym gospodarstwie używa się kilku paneli.

Jak działa fotowltaika?

panele słoneczne
panele słoneczne

Ogniwa fotowoltaiczne są zależne od pogody, a konkretnie od siły ciepła promieni słonecznych. Ilość energii zależy od intensywności promieniowania. Ich zaletą jest uniwersalność, gdyż uzyskaną energię można zużywać w dowolny sposób. Montaż paneli fotowoltaicznych zostawia wiele swobody. Mogą być montowane w różnych miejscach, na dachu, na ziemi, także w pewnej odległości od ogrzewanego budynku. Inwerter solarny, czyli falownik, odpowiada za przekonwertowanie prądu stałego w zmienny. Funkcja monitoringu umożliwia kontrolę i wgląd w to, ile zostało go zużyte i wyprodukowane w ciągu miesiąca, czy roku.

Opłacalność fotowoltaiki

Każdy sam musi zastanowić się nad tym, czy fotowoltaika się opłaca – potrzebna jest tu dokładna kalkulacja kosztów uwzględniających indywidualne warunki i argumenty. Panele fotowoltaiczne są drogie, jednak dzięki dofinansowaniom ich zakup jest w zasięgu większej ilości osób. Fotowoltaika wymaga też montażu dodatkowych urządzeń, np. falownika, który przetworzy wytwarzany przez nie prąd stały w zmienny, potrzebny do działania urządzeń domowych.

Natężenie prądu zależy od mocy promieni słonecznych, a sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność waha się w zależności od budowy ogniw w granicach od kilku do ponad 20%. Umiejscowienie paneli jest bardzo ważne, nie mogą być ustawione w miejscu zacienionym, najlepiej by były skierowane na południe, pod kątem prostym. Tutaj też pojawia się problem – słońce zmienia swoje położenie, stosuje się więc położenie uniwersalne, czyli kąt nachylenia dachu, około 45 stopni. Potrzebny jest także licznik dwukierunkowy, który umożliwi rozliczenie upustów, czyli różnicy między energią zużytą i wprowadzoną (oddaną) do sieci w ciągu roku. Pomimo sporych nakładów finansowych panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja, która zdobywa coraz większą popularność.

Zobacz również: kalkulator ogrzewania podłogowego, układanie elektrycznej podłogówki.

[Głosów: 1   Average: 5/5]