Wady ogrzewania podłogowego

Wszechstronne zalety podłogówki sprawiają, iż ten typ ogrzewania płaszczyznowego stanowi obecnie w Polsce jeden z częściej wykorzystywanych, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie systemów grzewczych. Zarówno użytkownicy jak i potencjalni inwestorzy prześcigają się w mnożeniu zalet podłogówki, jednak wady ogrzewania podłogowego także istnieją i są nawet w wielu przypadkach znaczące.

Ogrzewanie podłogowe wodne a elektryczne

Zacznijmy od tego, że wady ogrzewania podłogowego należy rozpatrywać w oparciu o podział ogrzewania podłogowego na ogrzewanie wodne i elektryczne. Każdy z tych typów ogrzewania ma odrębne wady i zalety, które są bardzo istotne i często mało spójne. Przykładowo wady podłogówki wodnej to przede wszystkim fakt, iż nie można jej zamontować na piętrach, gdzie strop nie ma odpowiedniej nośności. Jednocześnie ogrzewanie podłogowe elektryczne nie ma tej wady, gdyż bez problemu, cienkie maty grzewcze można rozkładać, zarówno w blokach, jak i w budynkach starego typu z bardzo niską nośnością stropów.

wady ogrzewania podłogowegoWady ogrzewania podłogowego

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe wodne to jego główna wada, gdyż wymusza niejako konieczność zakładania tylko w nowych budynkach bądź w obiektach poddawanych generalnemu remontowi. Gruba warstwa wylewki to także wada w momencie zaistnienia potencjalnej awarii, która wymusi na nas skucie posadzki i całej wylewki aby naprawić uszkodzenie.

Ogromną wada elektrycznej podłogówki jest z kolei koszt. Koszt zarówno instalacji podłogówki, jak i jej systematycznej eksploatacji. Cienkie maty grzewcze z miedzianymi przewodami grzewczymi są bardzo drogie, ale sam montaż to niewielki wysiłek finansowy, szczególnie, jeśli porównamy go do kosztów eksploatacyjnych. Prąd jest jedną z najdroższych energii na rynku i nic nie zapowiada aby taka sytuacja miała się zmienić. Decydując się na ogrzewania elektryczne, skazujemy się jednocześnie na bardzo wysokie koszty eksploatacyjne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

To po ilu latach zwróci się podłogówka jest zależne od tego czy wybierzemy ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne. Zdecydowanie szybciej możemy liczyć na zwrot kosztów w przypadku pierwszej opcji, druga zaś może okazać się zupełnie nierentowna.

[Głosów: 0   Average: 0/5]