Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Zalety i wady rekuperacji

Zalety i wady rekuperacji to kwestia, która rozpala przeciwników i zwolenników rekuperacji do czerwoności. Obie grupy są przekonane o własnej racji i argumenty przeciwników zbijają własnymi propozycjami. Warto jest, więc dowiedzieć się, jakie zalety i wady przytaczają obie strony. Zbadanie, jakie zalety i wady rekuperacji pojawiają się najczęściej jest szczególnie ważne dla inwestorów, którzy stoją przed decyzją o wyborze konkretnego systemu wentylacji do swojego budynku.

zalety i wady rekuperacji
zalety i wady rekuperacji

Zalety rekuperacji

Zalety rekuperacji to przede wszystkim oszczędności w wydatkach ponoszonych na eksploatacje systemu grzewczego. Wymiana powietrza zużytego na świeże, na czym opiera się rekuperacja odbywa się przy jednoczesnym oddawaniu ciepła z powietrza zużytego, powietrzu zimnemu, napływającemu z zewnątrz. Sprawia to, iż ciepło wyprodukowane na potrzeby mieszkańców pozostaje w obrębie budynku i wraca powrotem do pomieszczeń, ale wraz ze świeżym powietrzem.

Do zalet należy także zaliczyć obecność filtrów w rekuperatorze, które zatrzymują nie pożądane zanieczyszczenia. Do pomieszczeń nie przedostaje się kurz, pył, ale także różne drobnoustroje, pleśnie, grzyby czy CO2. Oczywiście do budynku przepuszczane jest powietrze z zewnątrz z uwzględnieniem zapachów. Wszystko jest ok, póki te zapachy są przyjemne, ale jeśli są niepożądane, np. woń spalenizny czy na wsi zapach obornika, mamy mało możliwości, żeby się od nich odgrodzić.

Wady rekuperacji

Wady rekuperacji jakie pojawiają się powszechnie to wspomniane małe możliwości zablokowania niepożądanych zapachów czy brak możliwości otworzenia okien i standardowego wywietrzenia pomieszczeń. Oczywiście czynności takie nie są zabronione, ale np. w zimie zdecydowanie niepożądane, gdyż obracają w niwecz działanie rekuperacji.

Wadą jest także dość niestabilna opłacalność rekuperacji. Oczywiście rekuperacja przynosi oszczędności, ale jednocześnie sam zakup i montaż instalacji wiąże się z ogromnymi kosztami. Składa się na nie, nie tylko zakup jednostki centralnej, ale i dodatkowych elementów systemów, cena montażu oraz konieczne przeróbki pomieszczeń. W już istniejących budynkach montaż rekuperacji wiąże się z daleko posuniętymi przeróbkami.

Rekuperacja i ogrzewanie podłogowe

Mimo swoich wad rekuperacja ostatecznie jest opłacalną inwestycją, zwłaszcza wtedy, gdy połączona jest z innowacyjnym systemem ogrzewania. Do takowych należy ogrzewanie podłogowe, którego wycenę możesz otrzymać zupełnie za darmo od naszych ekspertów! Skontaktuj się z nami i dowiedz się ile wyniesie koszt instalacji ogrzewania podłogowego w Twoim domu lub mieszkaniu!