Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jaką pompę ciepła wybrać

Ogrzanie domu to sprawa, która wielu osobom spędza sen z powiek z uwagi na stale rosnące ceny węgla, gazu czy oleju. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszą się instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła. Dodatkową zachętę do wyboru tej formy ogrzewania stanowią finansowe programy rządowe, jak np. „Czyste powietrze 2022” oraz rosnąca świadomość ekologiczna.

Zasady działania pomp ciepła?

Pompy ciepła można podzielić ze względu na miejsce poboru energii. Wyróżniamy:

  • Pompy ciepła gruntowe, które zasilane są ciepłem z ziemi,
  • Pompy ciepła wodne zasilane wodami gruntowymi,
  • Pompy ciepła powietrzne, które do ogrzewania wykorzystują powietrze atmosferyczne

Działanie wszystkich rodzajów pomp sprowadza się do pozyskania zewnętrznego źródła, przetworzenia go i przekazania wytworzonego ciepła do domowej instalacji grzewczej oraz do podgrzania wody użytkowej.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

pompa ciepła monoblok czy split

Rozwój technologiczny w ostatnich latach sprawił, że powietrzne pompy ciepła są najczęściej wybierane i cechują się dużą wydajnością, wysoką efektywnością energetyczną i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Występują dwa rodzaje pomp powietrznych: split i monoblok, których zasada działania jest taka sama. Oba typy mogą być zasilane energią z instalacji fotowoltaicznej, a główna różnica tkwi w ich budowie. Zatem jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła Split – zalety i wady

Ten rodzaj jest z pewnością tańszy niż wersja Monoblok. Pompa ciepła Split składa się z dwóch elementów. W module zewnętrznym znajdują się: sprężarka, parownik, zawór rozprężny i wentylator. Natomiast wymiennik ciepła (skraplacz) znajduje się wewnątrz budynku, dzięki czemu cała instalacja jest bardziej odporna na zamarzanie. Na niekorzyść tego rodzaju pomp przemawia trudniejszy montaż, który muszą wykonać instalatorzy ze specjalnymi uprawnieniami. Dodatkowo sprzęt należy zarejestrować oraz przeprowadzać coroczne przeglądy i kontrole szczelności, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Pompa ciepła Monoblok – zalety i wady

Monoblok składa się z jednego, hermetycznie zamkniętego elementu. W związku z tym cechuje się łatwością montażu, mniejszym niebezpieczeństwem błędu instalatorskiego i brakiem konieczności corocznych przeglądów serwisowych. Wadą jest niewątpliwie wyższy koszt, większe zagrożenie zamarznięciem rur oraz większe gabaryty.