Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Kocioł na paliwo stałe Rzeszów

Kocioł na paliwo stałe Rzeszów
Kocioł na paliwo stałe Rzeszów

Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Współcześnie piece na paliwa stałe są projektowane w taki sposób, by być jak najmniej uciążliwymi dla użytkownika. Między innymi właśnie dlatego takie źródła ciepła są dość często instalowane w gospodarstwach domowych, gdzie nie jest to ograniczane np. przez ustawę antysmogową. A i w takich sytuacjach można dobrać odpowiednie rozwiązanie grzewcze z tego rzędu dla swojej indywidualnej sytuacji.

Poniżej zaprezentujemy opisy dwóch najbardziej popularnych rodzajów pieców na paliwo stałe.

Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym w cenie od 4 do 10 tys. zł

Kocioł na paliwo stałe Rzeszów
Kocioł na paliwo stałe Rzeszów

W porównaniu do kotłów ze spalaniem górnym, te ze spalaniem dolnym są nieco bardziej nowoczesnym źródłem ciepła. Fakt ten jednak wiąże się również z ceną pieca CO. Inwestorzy nie muszą się jednak przejmować, gdyż wydatki przeznaczone na zakup tego rodzaju kotła centralnego ogrzewania zwrócą się już po kilku sezonach. Dzieje się tak ze względu na to, że kocioł tego typu spala znacznie mniej paliwa.

W tym przypadku paliwo spala się jedynie w niewielkiej części, w dolnej partii komory zasypowej. Pocieszać może również fakt, że należy podkładać do nich kolejną dawkę paliwa z większych odstępach czasu niż w niżej opisanym rodzaju kotła (nawet 18 godzin), a ich sprawność jest większa. Dobrze jest zastosować w instalacji oprócz dość małych kaloryferów również zawory z głowicami termostatycznymi, a także z pokojowym czy pogodowym termostatem dla jeszcze sprawniejszego sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

Kotły na węgiel ze spalaniem górnym w cenie od 2 do 5 tys. zł

Komora spalania w tego rodzaju piecach jest jednocześnie komorą załadunkową, toteż całe załadowane uprzednio paliwo dość szybko ulega spaleniu. Dlatego też mówi się, że uzyskują one w dość krótkim okresie swą maksymalną „siłę rażenia”. Oprócz tego, tym co cechuje ten typ kotłów to fakt, że są omne stosunkowo tanie oraz proste w obsłudze. Jeśli zaś mowa o konieczności dokładania kolejnej partii paliwa do już rozżarzonego pieca, to należy to uczynić po około 8-10 godzinach.

Kwestią kłopotliwą jest to, że nie można w zasadzie regulować intensywności spalania paliwa stałego. Stosowanie odpowiednich miarkowników ciągu jest możliwe, jednak mało skuteczne czy też bardzo ograniczone. Rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie małych grzejników w połączeniu z dużym i dobrze izolowanym zbiornikiem gorącej wody. Wtedy to będziemy mogli regulować ilość ciepła, jaką dostarczamy do wszystkich pomieszczeń. W przypadku kaloryferów inne niż żeliwne poleca się również doposażenie instalacji w pompę obiegową ułatwiającą sterowanie temperaturą domu.

Poniżej przedstawiamy grafikę* prezentującą dwa wyżej opisane rodzaje kotłów na paliwa stałe – ze spalaniem górnym i dolnym.

Kotły na węgiel ze spalaniem górnym i dolnym
Kotły na węgiel ze spalaniem górnym i dolnym

Oprócz wyżej opisanych rodzajów kotłów na paliwa stałe wymienić można również: kotły na miał węglowy, kotły do spalania groszu węglowego i peletów (kocioł na pellet), kotły na słomę, a także kotły przystosowane do spalania wyłącznie węgla. Skontaktuj się z naszym biurem i daj znać, czy chcesz, by następny wpis na blogu opisywał właśnie takie zagadnienia. W międzyczasie możesz sprawdzić ostatnio zamieszczone artykuły dotyczące montażu ogrzewania podłogowego, a także podłogówki pod panele.


Zachęcamy do kontaktu w sprawie ekonomicznego ogrzewania domu jednorodzinnego oraz mieszkania w kamienicy i bloku. Polecamy też lekturę innych artykułów opublikowanych na łamach naszej strony, jak ogrzewanie podłogowe pod panele czy też montaż podłogówki.


* Grafiki porównujące funkcjonowanie kotłów na węgiel ze spalaniem górnym i dolnym pochodzą ze strony budujemydom.pl