Układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to nowoczesna instalacja grzewcza, której główną zaletą, docenianą przez coraz szerszą grupę inwestorów jest wysoki komfort eksploatacyjny. Jednakże z uwagi na wysokie koszty użytkowania, inwestorzy często decydują się na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego, jako ogrzewania sferycznego. Decyzja taka pozwala cieszyć się zaletami ogrzewania elektrycznego, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Montaż elektrycznej podłogówki

układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego
układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego

W ogrzewaniu sferycznym najczęściej wykorzystuje się maty elektryczne pod płytki. Kafle są jednym z lepszych przewodników ciepła, oddając stopniowo gromadzone ciepło do pomieszczenia. Pozwala to na akumulację ciepła i ogrzewanie przez pewien czas, nawet po wyłączeniu instalacji. Układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pozwala na szybkie nagrzanie powierzchni i w rezultacie dość krótkotrwałe ogrzewanie całego budynku.

Kable grzejne do ogrzewania podłogowego mogą być zamontowane w bezpośrednio w jastrychu, co umożliwia korzystanie z dużo dłuższego okresu, nagrzanej powierzchni, oddającej ciepło lub w matach grzewczych, na które nakłada się jedynie warstwę kleju i posadzkę. W tym ostatnim przypadku akumulacja ciepła dokonuje się jedynie na poziomie kafli podłogi. Na rynku dostępne są także płyty montażowe z kablami grzewczymi, które niwelują konieczność montażu płyt izolacyjnych do ogrzewania podłogowego.

Jednakże zasadniczo układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego, tak jak i innych systemów ogrzewania podłogowego wiąże się z koniecznością umieszczenia izolacji od wylewki, czy to w postaci styropianu czy płyt izolacyjnych.

Cennik montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego uzależniony jest od materiałów jakie wykorzysta się do układania instalacji, oraz oczywiście samych zakupionych części systemu grzewczego. Najdroższym rozwiązaniem jest montaż instalacji jedynie z mat grzewczych, ale i system grzewczy oparty o przewody zatopione w wylewce, ma szerokie widełki cenowe, uzależnione od wybranych materiałów.

Zobacz również: zalety podłogówki, instalacja C.O.

[Głosów: 0   Average: 0/5]