Instalacja c.o.

instalacja c.o.
instalacja c.o.

Rodzaje instalacji c.o.

Jak wykonać instalację c.o.? Instalacja c.o. to inaczej instalacja centralnego ogrzewania. Każdy, kto miał z nią problemy, wie jak ważne jest, żeby dobrze ją zaplanować i wykonać. Dokonywanie poprawek jest bowiem kosztowne i trudne, a czasem nawet niemożliwe. Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji – otwartą i zamkniętą. Obie mają swoich zwolenników, a różnią się od siebie tym, że w jednej naczynie wzbiorcze jest otwarte, a w drugiej zamknięte. Otwarta instalacja centralnego ogrzewania ma te wadę, że sprzyja korodowaniu takich elementów jak rurki, grzejniki, kształtki. Otwarta instalacja c.o. wymaga też uzupełniania wody będącej w obiegu, ponieważ ubywa jej przez parowanie. Tak czy inaczej, dobrze wykonana instalacja centralnego ogrzewania w domu, powinna działać cicho i we właściwym stopniu rozprowadzać ciepło w każdym pomieszczeniu. Dlatego odpowiedzi na pytanie jak wykonać instalację c.o. najlepiej szukać u fachowców. Inaczej trudno się ustrzec błędów, które generują koszty i zmniejszają komfort użytkowania.

instalacja c.o.
instalacja c.o.

Projektując instalację c.o. trzeba też zadecydować jak będziemy ogrzewać wodę użytkową. Czy chcemy by działo się to w oddzielnym urządzeniu czy w jednym, przez który instalacja c.o. i c.w.u. byłyby połączone. Trzeba to przemyśleć, żeby wybrać odpowiedni kocioł. Dzięki temu instalacja c.o. i c.w.u. będą działały sprawnie.

Instalacja centralnego ogrzewania w domu musi też uwzględniać prawdziwe dane dotyczące budynku, np. kwestię strat ciepła. To ważne bo pomoże wyliczyć potrzebną moc źródła ciepła i właściwie dostosować kocioł grzewczy do instalacji. Instalacja centralnego ogrzewania, choć może się wydawać łatwa do samodzielnego wykonania, wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego nawet jeśli postanowimy sami podjąć się tego zadania, dobrze będzie przynajmniej skonsultować swój projekt ze specjalistą.

Jeśli zamierzasz wykonać instalację c.o. skontaktuj się z nami! Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu:  innowacyjny projekt domu, rozwijak do rur, zalety podłogówki.

[Głosów: 1   Average: 5/5]